Sztuczna inteligencja - czy programiści mają się czego obawiać?

Tematy związane ze sztuczną inteligencją często budzą sporo emocji. Czy programiści mają się czego obawiać? Czy zostaną zastąpieni przez algorytmy i aplikacje? W jakich dziedzinach jest już wykorzystywana sztuczna inteligencja? Co z branżą IT? 

Wiodący trend na rynku technologii – sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych trendów kształtujących współczesną rzeczywistość. W ostatnich tygodniach u szczytu popularności jest aplikacja Chat GPT w swojej najnowszej odsłonie, zaprezentowana przez firmę Open AI. Na YouTube często pokazywane są możliwości chatu w taki sposób, że youtuberzy czytają skrypt wygenerowany przez ten czat.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest już w wielu dziedzinach:

Medycyna: Sztuczna inteligencja jest już stosowana w medycynie w celu diagnozowania chorób. Stanowi także pomoc podczas przeprowadzania operacji.

Motoryzacja: SI jest używana w autonomicznych samochodach np. do nawigacji, omijania przeszkód.

Finanse: Tutaj SI ma zastosowanie przede wszystkim do analizy rynków finansowych.

Sprzedaż i marketing: Sztuczna inteligencja jest używana do analizy danych o zachowaniach klientów i personalizowania ofert.

Bezpieczeństwo: systemy bezpieczeństwa wykorzystują SI do wykrywania niebezpiecznych sytuacji.

Narzędzia napędzane przez sztuczną inteligencję

Wróćmy na nasze podwórko, do branży IT. Nie ulega wątpliwości, że możemy mówić o rewolucji. I nie jest to powstanie, które równie szybko jak zamanifestowało swoją obecność zaraz zgaśnie. To jest rewolucja która zostanie z nami. Więc jeżeli chcemy być konkurencyjni na rynku pracy to powinniśmy szukać możliwości, które pozwolą nam już dziś efektywnie ze sztucznej inteligencji korzystać. Obecnie do dyspozycji mamy dwa narzędzia: Chat GPT – Open AI i GitHub Copilot. Chat jest w stanie generować kod na podstawie prostych instrukcji i opisów, z kolei programiści na GitHubie mogą korzystać z Copilot. To narzędzie stworzone przy współpracy z OpenAI, które wspomaga tworzenie i uzupełniania kod.

Wróg czy sprzymierzeniec?

Naszym zdaniem nie ma się czego obawiać. Żeby sztuczna inteligencja mogła pozbawić programistów pracy potrzeba czegoś więcej niż tylko zdolność do odtworzenia procesu pisania kodu. Niezbędny będzie czynnik ludzki – umiejętność rozwiązywania problemów czy rozumienie emocji innych ludzi. SI będzie za to doskonałym wsparciem dla developerów, pomocnym w pisaniu kodu, ale to programiści będą go nadzorować i poprawiać błędy.