Freelancer vs Software House

Praca jako freelancer developer różni się znacząco od pracy w zespole w firmie typu Software House. Która opcja jest lepsza? Jakie są różnice? W tym artykule dzielimy się naszymi doświadczeniami.

Senior czy Junior developer?

W branży IT można wyróżnić trzy etapy na ścieżce kariery developera – junior, mid i senior developer. W naszej firmie spotkaliśmy się nie raz z sytuacją, że zatrudniliśmy kogoś z bardzo dobrym CV, kogoś kto ma na koncie 10 lat doświadczenia i uważa siebie za senior developera, a po kilku miesiącach pracy dostajemy feedback od reszty zespołu -,,dlaczego daliście nam juniora?” Dlaczego tak się dzieje? Jak uniknąć takich problemów w przyszłości? Jak zapobiec rozczarowaniom? I jakie są różnice między pracą jako freelancer a pracą w software house?

Freelancer, czyli kto?

Na początek warto wyjaśnić kto to jest freelancer. Z definicji to osoba, która nie pracuje na etacie. Freelancer łapie różne zlecenia i wykonuje je bezpośrednio dla klientów. 

Różnica pomiędzy freelancerką a software house

Freelancerzy, którzy przepracowali w branży 10 lat i określają siebie mianem midów czy seniorów trafiają do nas i okazuje się, że są na poziomie junior. Ich umiejętności są takie a nie inne, ponieważ pracując jako freelancer są zdani tylko na siebie. Nie mają nikogo kto zrobi ,,code review”, co jest standardową procedurą w każdym software housie, mającą na celu wykrycie i poprawienie błędów popełnionych w kodzie w czasie fazy pisania oprogramowania.

Software house = bezpieczeństwo, stabilizacja

Praca w software housie wiąże się z większą stabilnością, spokojem i bezpieczeństwem. Nie trzeba tracić nerwów w przypadku problemów z egzekwowaniem zapłaty za zrealizowanie zlecenia, spędzać wielu godzin na wyszukiwaniu i zdobywaniu nowych klientów, nie trzeba też samodzielnie pilnować wszystkich ważnych terminów.

Software house – praca zespołowa

Dla osób pracujących wcześniej jako freelancer po przejściu do software house największym wyzwaniem może być praca w zespole. Tym bardziej jeśli długo pracowałeś solo trudno odnaleźć się w takiej przestrzeni pracy. Sama konieczność konsultacji z innymi nie jest dla freelancera czymś łatwym, tak jak przyzwyczajenie się do licznych norm, procedur panujących w firmie.

Podsumowując, praca jako freelancer i praca w software housie to dwa różne światy. Warto wypróbować, gdzie czujesz się dobrze. Jeśli software house to miejsce dla Ciebie sprawdź nasze oferty pracy.