Jakie są wymagania na stanowisku senior developer?

W branży IT wyróżnia się trzy podstawowe stopnie kariery: junior, midlle oraz senior. W tym artykule wyjaśnimy jakie wymagania powinny być stawiane programiście pracującemu na stanowisku Senior Developer.

Odpowiadamy na takie pytania – czym Senior developer różni się od Mid level developera? Jak wejść na najwyższy poziom? Jakie są oczekiwania wobec Seniora? 

Kiedy Mid staje się Senior developerem?

W przypadku Seniora odpowiedzialność to słowo-klucz. Senior jest odpowiedzialny za swój zespół. Powinien być dla zespołu mentorem w zakresie dawania dobrego przykładu. Potrafi wytłumaczyć kolegom młodszym stażem co jest nie tak w ich w kodzie w sposób konstruktywny i rzeczowy. Senior jest odpowiedzialny za projekty. Więc jeżeli coś idzie nie tak, to on jest na pierwszej linii frontu.

Senior developer w Software House Coditive

Senior developer bierze aktywny udział w komunikacji z klientem, na każdy etapie realizacji projektu. Jest odpowiedzialny za przygotowanie estymacji, ustalenie jakie są wymagania czy czasem też nakierowanie myślenia klienta odnośnie tego jak dany ficzer ma działać. W trakcie realizacji projektu jest takim przewodnikiem dla klienta.

Osoba na stanowisku seniora posiada spore doświadczenie w branży IT, doszukuje się nowinek technologicznych. Jest swego rodzaju źródłem wiedzy dla zespołu, chętnie dzieli się swoją wiedzą na wewnętrznych szkoleniach (DevDay, DevTalk, DevCinema). Rozwija wewnętrzne dokumentacje i procedury w naszej firmie.

Jakie są oczekiwania wobec Senior developera ?

Od Seniora oczekujemy znajomości języków programowania i frameworków wykorzystywanych w naszej firmie w stopniu zaawansowanym. Wymagamy samodzielności – to osoba w pełni samodzielna, która nie potrzebuje już żadnej opieki, sama pełni funkcję opiekuna. Ponadto cenimy takie cechy jak: pragmatyzm, spryt oraz umiejętność ciągłej nauki.