Co robić by stawać się lepszym developerem?

Praca w branży IT wymaga połączenia kreatywności, umiejętności technicznych i zdolności rozwiązywania problemów. Ale jak nauczyć się umiejętności niezbędnych do tego, by zostać odnoszącym sukcesy programistą? W tym artykule wskażemy kilka wskazówek i trików, aby stać się lepszym developerem.

Podpowiadamy jak się rozwijać i na co poświęcać swój czas? Więc, jeśli jesteś gotowy, aby przenieść się na wyższy poziom, czytaj dalej!

Wybór języka programowania

Zanim zaczniesz tworzyć oprogramowanie, musisz zrozumieć podstawy. Obejmuje to zrozumienie różnych typów tworzenia oprogramowania, różnych języków programowania oraz podstawowych pojęć dotyczących architektury oprogramowania. Jeżeli jesteś początkującym developerem to najlepiej po prostu znaleźć sobie jakiś język, który wydaje się atrakcyjny i powoli zacząć się go uczyć i stopniowo zanurzać się w tym języku. Zanurzać, czyli na różne sposoby czerpać wiedzę na temat tego języka i tutaj nie ograniczajmy się tylko do jednego tutoriala, kursu, ale próbujmy zewsząd czerpać tę wiedzę i w różnych momentach: z podcastów, youtuba nawet z tiktoka 😉

Nauka przez praktykę – PET Project 

Praktyka, praktyka, praktyka: Praktykowanie swoich umiejętności jest niezbędne, aby stać się lepszym programistą. Dlatego warto mieć swój Pet Project, czyli project, który realizujesz ,,po godzinach’’. Niech to będzie coś dla własnej frajdy, satysfakcji, rozwoju.

Czytaj książki!

Istnieje wiele książek i zasobów dostępnych online, które mogą pomóc ci stać się lepszym programistą.  Dzięki nim możesz pogłębić swoją wiedzę. Polecamy takie pozycje jak: ,,Czysty kod’’Robert C. Martin, ,,Czysta architektura’’- Robert C. Martin oraz ,,Pragmatyczny programista’’ – David Thomas, Andrew Hunt.

Dbaj o architekturę kodu

Często początkujący programiści uważają, że jeżeli ich kod działa, realizuje swoje zadanie to już jest wystarczająco dobry. Natomiast podstawą dobrego projektu jest nie tylko jego działanie, ale też jego architektura, ponieważ ona zapewnia nam bezpieczeństwo.

Kulisy konferencji IT: Nowe znajomości

Praca developera wymaga ciągłego podnoszenia kompetencji. Wiele programistów decyduje się na udział w szkoleniach. Czy warto jeździć na konferencje IT? Naszym zdaniem TAK, ale nie na wykłady i prelekcje, bo te możesz zobaczyć w internecie. Cała magia każdej konferencji odbywa się nie na sali wykładowej a poza nią. W kuluarach toczą się interesujące rozmowy, ludzie wymieniają między sobą ciekawe poglądy, nawiązują kontakty. Tworzenie sieci kontaktów może pomóc Ci znaleźć oferty pracy i zbudować relacje z doświadczonymi profesjonalistami. Może również pomóc Ci być na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwojem w branży rozwoju oprogramowania.

Podsumowując, zostanie lepszym programistą wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Musisz zrozumieć podstawy, wziąć udział w konferencjach, zbudować portfolio i sieć kontaktów. Musisz też być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami w branży.