Estymacje projektów IT

Nieodpowiednie oszacowanie kosztów projektu często wiąże się ze sporymi wydatkami. Jak temu zapobiec? Z czego wynikają problemy z estymowaniem? Na co zwracać uwagę podczas tworzenia estymacji zadań czy całych projektów? W tym artykule odpowiadamy na pytania i dzielimy się naszymi wskazówkami. 

Brak doświadczenia 

Prawdopodobnie na początku swojej drogi popełnisz nie jeden błąd w kwestii estymowania, a wynika to z małego doświadczenia. Dlatego tworząc estymację, podchodź do niej jak najbardziej realnie – z jednej strony nie narzucaj ogromnego bufora, z drugiej strony nie daj się ponieść pewności siebie redukując czas potrzebny na realizację zadania.

Estymacje w naszej firmie

Często praktyką w naszej firmie jest tworzenie estymacji dużych projektów przez kilku developerów. Dzięki temu możemy porównać czemu estymacje się różnią, a jeśli są takie same to mamy pewność, że możemy na ich podstawie przygotować ofertę.

Mniejsze zadania

Estymacja zawsze powinna być rozdzielona na jak najmniejsze elementy: layouty, bloki, ficzery. Jest to klucz do stworzenie realnej estymacji. Kieruj się podejściem ,,od ogółu do szczegółu”, by zrozumieć najpierw cel zadania, a dopiero w kolejnym kroku planować z jakich narzędzi skorzystać i ile czasu zaplanować.

Brak komunikacji

Nie raz podkreślaliśmy jak ważna jest dla nas dobra komunikacja, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, np. jakie są oczekiwania klienta wobec zadania podpytaj klienta lub bardziej doświadczonego developera.

Maksymalny czas na realizację zadań

Estymacja zadania oznacza maksymalny czas jaki należy poświęcić na zadanie, którego nie wolno przekraczać. Dlatego tworząc estymację, a także realizując zadanie miej na uwadze, że w skład estymacji wchodzi także czas związany z komunikacją z klientem i project managerem, code review, poprawki po code review. 

Odpowiedzialność za pilnowanie czasów

To developer jest odpowiedzialny za monitorowanie czasu spędzonego nad projektem lub zadaniem. Jeśli nie wszystko przebiega zgodnie z planem i potrzebujesz więcej czasu na dokończenie pracy, komunikuj problemy Project Managerowi.